Linux Code Composer Studio Kurulumu

 

Bu yazımızda Texas Instruments firmasının Code Composer Studio ürününün linux sistemli cihazlara kurulumundan bahsedeceğim.

İlk olarak   http://processors.wiki.ti.com/index.php/Download_CCS adresine girerek linux cihazlar için olan code composer ofline installer programını indiriyoruz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirdiğimiz dosyayı uygun bir alana çıkartıyoruz. Çıkarttığımız dosya içinde bulunan “ccs_setup_linux64_6.2.0.00050.bin” (sürüme göre değişebilir) uygulamasına çift tıklıyoruz.

Ekrana gelen uyarıda “Çalıştırılabilir yap ve çalıştır” seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza lisans anlaşması geliyor.

I accept the terms of the license agreement” seçeneğini işaretleyerek “Next” e tıklıyoruz.

Açılan pencerede bizden kurulumun hangi klasöre yapılacağını belirlememiz isteniyor. Eğer özel bir alan belirlemeyecek isek olduğu gibi bırakarak “Next” e tıklıyoruz.

Sonraki alanda bizden yüklemek istediğimiz ürünü seçmemiz isteniyor. Hangi ürün ile çalışacaksanız uygun seçenekleri işaretleyip “Next” e tıklıyoruz.

Bu ekranda ise kullanmış olduğumuz linux dağıtımında desteklenmeyen ürünleri görmekteyiz. Bu demek oluyor ki bu dağıtımda belirtilen ürünler kullanılamamaktadır.”Next” e tıklayarak devam ediyoruz.

Bu sayfada ise projelerimizde kullanacağımız hata ayıklama araçlarını seçmemiz isteniyor. İhtiyacımıza göre tümünü işaretleyerek devam ediyoruz.

Sonraki ekranda ise bazı ürünler için derleyiciler mevcut. Eğer çalıştığınız kitler bu derleyicilerden kullanıyor ise uygun olanı seçerek devam edin. Aksi halde seçilmesine gerek yoktur. “Finish” etıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

 

Kurulum tamamlanınca linux dağıtımınıza göre bazılarında sistem kısayol oluşturamamakta. Eğer kısayol oluşmamış ise ve Code Composer programlar listesinde görünmüyorsa kurulumu yaptığınız dizinde Code Composer Studio nun başlatma uygulamacığını bulabilirsiniz.

Programı çalıştırdığınız sırada “Select a workspace” alanı ile karşılaşacaksınız. Burada çalışmalarınızın kaydedileceği yeri belirleyeceksiniz. İster kendiniz yeni bir alan seçin isterseniz de olduğu gibi bırakabilirsiniz. Eğer her açılışta bu ekran ile karşılaşmak istemiyorsanız “Use this as the default and do not ask again” seçeneğini işaretleyerek “OK” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu şekilde Code Composer Studio ürününün Linuxmint 18 üzerine kurulumunu tamamlamış olduk.

İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın