Windows varken Neden “LİNUX” ? – Dayatmalar sonucu Alışkanlıklar !

Ne pek eski ne de pek yeni bir kullanıcısıyım linux un. Ortalardayım ama farkı hissedecek kadar tecrübe edinebiliyor zaten ilk günden insan . LİNUX ! Ne kadar da korkutucu(!) ve yabancı bir kelime. Linux 1991 yılında Linus Torvalds tarafından falan  diye devam eden cümleler kurmayacağım. Bu bilgiler zaten Linux Wiki de yer almaktadır. Kalabalığa gerek yok.

“Ne gereği var di mi şimdi ? Zaten windows kullanıyoruz, nasıl kullanıldığını adımız(!) gibi biliyoruz. Hem windows a para da vermiyoruz ki biz .” Aman yetkililer duymasın. Korsan yazılım kullanımı büyük bir suç , hem maddi olarak hem manevi olarak. Neyse asıl konumuza dönelim …

Linux diyorduk. Neden linux ? Gerçekten neden linux yani okula başladığımızda hep windows ta bir şeyler yapıyoruz , kendimize bilgisayar alınca da içinde zaten windows yüklü oluyor. İyi bir şey olmasaydı çok bilgisayarda olmazdı. Ama ya okullarda linux kullansaydık , ya aldığımız bilgisayarlarda linux yüklü olsaydı ? Ne mi olurdu ?

BİLGİSAYAR ALIRKEN HABERİNİZ OLMADAN SİZDEN ALINAN 300-400 tl LİSANS ÜCRETİNİ ÖDEMEMİŞ OLURDUNUZ !

Evet aynen öyle siz bilgisayar alırken içindeki işletim sistemini de satın alıyorsunuz ve  size söylemeden firmalar o ücreti bilgisayarın parasıymış gibi alıyorlar sizden. Ah bir de Mikrosoft Office programları da kuruluysa adeta sömürüyorlar sizi. Neyse bu konu uzar da gider Ben en iyisi başlık başlık neden linux ona geçeyim …

LİNUX :

ÜCRETSİZDİR :

Ücretsiz mi nasıl yani adamlar hayrına mı yapıyor da geliştiriyorlar ?

Aslında tamamı değil . Bir çok linux dağıtımı ücretsiz. Sadece bir kaç tane ücretli linux var ve eğer çok büyük bir şirket yöneticisi değilseniz ve kişisel bir linux dağıtımı arıyorsanız Linux Mint , Ubuntu , Pardus(Turkey) , Pisi Linux(Turkey) , Debian , Arch Linux , Fedora , Elementary OS (vs. şimdi hepsini yazamam açıkçası 100 ün üstünde dağıtım var ve istesiğinizi seçmede özgürsünüz. Dağıtımlar için “LİNUX DAĞITIMLARI“) dan birini isteğinize göre indirip kullanabilirsiniz hatta istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Özelleştirmeden kastım kaynak koduna kadar her şeyi değiştirebilirsiniz. Eee sonuçta açık kaynak yazılım .

KULLANIMI KOLAYDIR :

Hadi be ordan kimi kandırıyorsunuz herkez zor diyor, terminal ekranından kod yazarak kullanılıyor !

Ooo abi sen ne zamanda kaldın ya, o kadar dağıtımı boşuna mı yazdım yukarıda ? Şunu söylemeliyim ki kullanımı windowstan  kat kat kolaydır. Windows ta bir program lazım oldu mu onu yarım saat arayacaksın indireceksin kuracaksın. Ah bir de programı crackleyip içine başka program da eklemişlerse uğraş ta dur. Ama linuxta öyle mi ? Windows daha yeni yeni o yollara başvurdu. Pek te başarılı olduğu söylenemez. Paket yöneticileri . İnternette arayıp indireceğinize doğruca geliştiricinin yüklediği paket depolarından paket yöneticisi ile indirebilirsiniz programı. Gir paket yöneticisine yaz programın adını kur de bir de onayla senin gerçekten sen olduğunu yükle.(Ben olduğumu mu onaylayayım nasıl yani? Güvenlik kısmında anlatacağım ya az sabırlı ol.).Ha bir de çat pat güncelleme yapmaz size sormadan , siz güncelle dersiniz öyle günceller ne güncelleyecekse.

GÜVENLİDİR :

Herkes kaynak kodunu görebiliyorsa nasıl güvenli oluyor? Ne ! Virüs te bulaşmıyor muymuş ?

Bak şimdi o virus bulaşmama işi tam bir şehir efsanesi. Sadece windowstan daha zor. Nasıl derseniz ; zaten programlarınızı paket yöneticisinden indiriyorsunuz. Oldu ki internetten indirdiğiniz bir dosya ile virüs geldi ? O zaman ne olacak? O kadar kolay değil o virüsün sizin bilgisayarda sizden habersiz çalışmaya başlaması. O virüs çalışmak için size sorar çalışabilir miyim diye siz de şifrenizle onaylayıp izin verirseniz çalışmasına o zaman çalışır.Ha bir de windows virüsleri de çalışamaz öyle linuxta . Herkes kendi sahasında top koştursun.
Kaynak kodunun açık olmasının nasıl güvenlik açığı oluşturmadığına gelirsek o olay şöyle oluyor :
Linux un kodunu inceleyen milyonlarca insan var ve kendileri de linux kullanıyor. E haliyle buldukları açıkları daha güvenli bir sistem kullanmak için kapatıyorlar. Milyonlarca göz, az değil. Ama windowsta öyle mi ?! Toplamışlar mühendisleri bir odaya(!) incele de açık bul kapat. Aynı mı olur şimdi milyonlarca göz ile.

HIZLIDIR :

Uçuyor uçuyor ! Şaka değil ciddi yani. Hele hele ki işlem gücüne ihtiyacın arttığı günümüzde en lazım olan şey. Açıl dedin açılır kapan dedin kapanır. Yok yani sizin bilgilerinizi sizden habersiz kendi sunucularına göndermeye çalışarak hem sisteminizi yoran hem internetinizi yavaşlatan uygulamalar yok.

ZAMANLA ŞİŞMEZ :

Ne bu balon mu da şişecek ! Yok efendim öyle değil çat pat format atmanıza gerek kalmaz. Windowsta bir program kurdunuz işiniz bitti kaldırdınız oh ne rahat temizlendi(!) bilgisayar.! Siz  öyle sanın ! Başlat kısmına %appdata% yazın da açılan sayfadaki dosyaları bi inceleyin. O zaman dersiniz “Aaa ben bunu silmemiş miydim ?”. Siz silseniz de o program sizin bilgisayarda çok şey yaptı. Ama linux öyle mi ? Tabi ki de her zaman ki gibi hayır. Sildin mi bitti o iş seninle daha işi olmaz o programın. Gel dersin gelir git dersin gider. Senin dünyanın hükümdarı sensin .

DRİVER SORUNU YOKTUR :

O da ne ?

Driver sisteminizdeki donanımların çalışması için gerekli olan sürücüler.

Nasıl sorun yok?

Windows ta format attıktan sonra ekran kartınız , hoparlörleriniz , mikrofonlarınız , fonksiyon tuşlarınız , touchpad iniz , wi-fi kartınız gibi parçalar çalışmaz yada işlevini tam olarak yerine getiremez. İnternetten arayıp doğru sürücüyü bulup yüklemeniz gerekecektir. Ancak linuxta böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Sistemi kurun ve kullanmaya başlayın. Olay bundan ibaret, tüm donanımlar kendiliğinden tanınır ve sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz.

HER PROGRAMIN BİR ALTERNATİFİ VARDIR :

Alternatif derken ? Şimdi windowstaki programlarım linuxta çalışmayacak ama alternatiflerini kullanacağım öyle mi ?

Aslında windowstaki programların bir kısmı linuxta çalışabilir. Bunu için “WİNE” adı verilen yazılımı kurmak yeterli. Ama tabi ki de aşırı spesifik windows programları kuramazsın linux a.

Ama olmadı ki şimdi, nasıl olacak bu iş ?

Tabiki programların alternetifleri ile. En önemli alternatif ile başlayalım. Microsoft Office programları. Alternatif değil daha iyisi diyelim biz buna . Libre Office açıkçası Microsoft Office programlarından daha kullanışlı.. Ve ayrıca lisans parası da yok, açık kaynak ve ücretsiz yani.Size lazım programın alternatifini bulmak için yapmanız gereken tek şey internette “program adı alternatives for linux” ya da türkçe olarak “linux için programadı alternatifi“. Emin olun birden çok alternatif ile karşılaşacaksınız.

ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR :

En güzel yanı da bu . Sadece tek bir tasarıma bağlı kalmak zorunda değilsizin. Oldukça farklı şekillerde masaüstü tasarımlarına sahip  olabilirsiniz. Örnek olarak size kendi masaüstü tasarımı göstereyim.

mustafa er – linux desktop – conky

Siz daha çeşitli özellikler ,daha çeşitli temalar ekleyebilirsiniz hatta bilginizce kendiniz geliştirebilirsiniz.

Umarım WİNDOWS VARKEN NEDEN LİNUX  dediğimin sebebini anlamışsınızdır. Tabi ki linux un önündeki en büyük engel malesef sizlersiniz. Ön yargılarınız. Ama bu yazıyı ciddiye alıp bir yerden başlarsanız her şey değişebilir. Ha bir de devlet kurumları var tabi. Her yıl insanların gözünde daha iyi işler çıkartıyorlar süsü vermek için 1 -2 kurumu tübitak ın geliştirmekte(!) olduğu PARDUS-KURUMSAL linux dağıtımına geçirerek lisans ücretlerini azaltıyorlar. Ancak tabi ki de bunun sadece bir göz boyama olduğunu okullarda akıllı tahta projesi olan FATİH PROJESİ tahtalarının pardus ile gelip microsoft ile yapılan menfaat(!) anlaşması sonucu windows a geçirilmesi ile anlayabiliriz.

     Siz kaybettikçe başkası kazanıyorsa siz de kölesinizdir …

Linux‘lu günler ….

Bir Cevap Yazın